Instagram Mavi Tik (Onaylı Hesap) Nasıl Alınır?

Sosyal medyada hesabın / profilin doğrulanması anlamına gelen “Onaylı  Hesap” yani Mavi Tikile ilgili bir yazı dizisi başlattık. İlk bölümde Instagram var. Buna göre “Instagram Mavi Tik (Onaylı Hesap) Nedir?”, “Instagram Mavi Tik Nasıl Alınır?”, “Mavi Tik Niye Önemlidir?”, “Instagram Mavi Tik Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?” sorularına yanıt vereceğiz.

Bütünleşik pazarlama mecrası Branding Türkiye’de yeni bir yazı dizisi başlattık. Bu defa farklı sosyal ağları baz alarak “mavi tik” olarak bilinen “Onaylı Hesap Nedir?”, “Onaylı İşlemi Nasıl Yapılır?”, “Onaylı Hesap Niye Önemlidir?” sorularına yanıt vereceğiz.

Instagram Mavi Tik Nedir?

Genellikle medyatik / ünlü / tanınmış insanların (şarkıcı, futbolcu, sanatçı, yazar, ressam, influencer, modacı, siyasetçi, tv programcısı, sunucu, sporcu vb.) ya da kurumsal markaların Instagram profillerinde gördüğümüz mavi tik, en yalın tanımıyla onaylı hesap anlamına gelmektedir. Doğrulanmış profil olarak da adlandırılan mavi tik alma süreci hem çok kolay hem de biraz zordur.

Mavi Tik Almak Niye Önemlidir?

Sosyal medya, yapısı gereği özgür bir ortamdır. Yani dileyen herkes istediği biri kişi yahut marka adına rahatlıkla profil, hesap, sayfa, grup vs. açabilmektedir. Diğer bir ifadeyle sosyal medyada; herhangi bir belge sunarak o kiş veya markanın temsilcisi olduğunuzu kanıtlamak zorunda değilsiniz. Bu yüzden sosyal medya kullanıcılarının bir hesabın gerçekten o kişiye ait olup olmadığını anlaması pek mümkün değildir.

İşte, “mavi tik” bu nedenle önemlidir.

Avantajları Nelerdir?

Yeri gelmişken mavi tik almanın yani doğrulanmış profile sahip olmanın avantajlarını da sıralayalım.

Buna göre onaylı profil / mavi tik; bir kişi ya da işletmeye;

  • Güvenilirlik
  • Gerçeklik
  • Prestij
  • İtibar

gibi avantajlar sağlar.

3. Adım: Doğrulama İste

Bu adımda Ayarlar sekmesinde yer alan Hesap kategorisinden Doğrulama İste butonuna tıklamanız gerekmektedir. İlgili sekmeye tıklandığında karşımıza bir form çıkacak. Burada onaylı hesap başvurusu yapmak için doldurulması gereken daha doğrusu bilgi verilmesi lazım olan birkaç kısım var.

Bunlar;

  • Kullanıcı Adı
  • Adı Soyadı
  • Bilinen Ad
  • Kategori
  • Kimlik Görseli

şeklindedir. Bu bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde girdiğinize emin olmalısınız. Aksi halde Instagram, hesabınızı onaylamayabilir. Yani başvurunuz reddedilebilir. İşte, böyle bir olumsuzlukla karşılaşmamak adına Instagram’ın mavi tik için sizden istediği detayları eksiksiz sunmanızda yarar var


???? Eğer şahıs olarak başvuru yapacaksanız nüfus cüzdanı, pasaport, ehliyet gibi evraklardan en az birini kullanmalısınız. Eğer kurumsal bir başvuru yapıyorsanız vergi levhası, yakın tarihli bir fatura, sözleşme gibi evraklardan en az birini kullanabilirsiniz.